Ile kosztuje założenie i prowadzenie firmy w Polsce?

Każda osoba, która decyduje się na założenie działalności gospodarczej musi mieć świadomość, że z jej prowadzeniem wiążą się koszty, zarówno stałe, jak i wynikające z jej codziennego funkcjonowania. Jednocześnie warto zaznaczyć, że samo założenie firmy jest całkowicie darmowe, ale tylko wtedy, gdy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka cywilna. W przypadku chęci założenia spółki handlowej, za wpis do Krajowego Rejestru Sądowego trzeba zapłacić.

Stałe, miesięczne koszty, które będziesz ponosić prowadząc działalność gospodarczą

  • ZUS – w 2019 roku przedsiębiorcy zakładający działalność gospodarczą zyskali możliwość płacenia przez 6 miesięcy wyłącznie składki zdrowotnej, bez żadnych innych dodatkowych opłat. Następnie przez 2 lata korzystają z małego ZUS-u. Dokładną wysokość składek ZUS, jak i wszystkie zmiany jakie są w tym zakresie wprowadzane w poszczególnych latach możesz sprawdzić na stronie ZUSu. Składki ZUS należy opłacić do 10 dnia każdego miesiąca.
  • Podatek dochodowy – to od tego, jaką działalność prowadzisz będzie zależał wybór formy opodatkowania, a tym samym wysokość comiesięcznych opłat, które są także uzależnione od przychodów, jakie generuje Twoja firma. Podatek należy opłacić do 20 dnia każdego miesiąca.
  • Podatek VAT – jest to opcja obowiązkowa tylko dla przedsiębiorców zarejestrowanych jako czynni podatnicy VAT. Podstawowa składka VAT wynosi 23%, ale dostępne są także niższe wartości takie, jak 8%, 7% i 5%.

Koszty związane z prowadzeniem firmy

To, jak będą one wysokie, w dużej mierze zależy od rozmiaru działalności, jaką prowadzisz. Im większa firma, tym koszty oczywiście są wyższe. Każdy przedsiębiorca musi jednak liczyć się z takimi wydatkami, jak:

  • media, czyli prąd, woda, gaz,
  • abonament za telefon i internet,
  • zakup materiałów biurowych,
  • opłaty za utrzymanie strony internetowej.

W przypadku większości działalności gospodarczych konieczne jest również wynajęcie biura, a to wiąże się z opłacaniem comiesięcznego czynszu.

Jednocześnie warto podkreślić, że dodatkowym kosztem wynikającym z prowadzenia działalności jest zatrudnianie pracowników, którym trzeba regularnie wypłacać pensje, jak i ponosić koszty związane z ubezpieczeniem i ewentualnymi szkoleniami.

koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Każdy przedsiębiorca powinien korzystać z usług biura rachunkowego

Prowadzenie księgowości w Polsce, nawet tej najprostszej może być dla przedsiębiorcy uciążliwe, a czasem może prowadzić do poważnych problemów z Urzędem Skarbowym. Lepiej powierzyć to zadanie profesjonalnej księgowej, która śledzi nowinki i dokładnie wie co zrobić, aby papiery Twojej firmy były prowadzone w nienaganny sposób.

To, z jakim kosztem taka usługa będzie się wiązała, w dużej mierze zależy od rodzaju prowadzonej działalności, a także od zakresu obowiązków, jakie będzie miała do wykonania księgowe. Dużą popularnością cieszą się internetowe biura księgowe, świadczące usługi przez internet. Klient w wersji elektronicznej przesyła księgowej dokumenty, które są sprawdzane i w odpowiedni sposób rozliczane. Dla dużych firm najdogodniejszą opcją jest zatrudnienie księgowej na stałe.