Czy warto założyć jednoosobową działalność?

Każdy przedsiębiorca, który chce w prosty sposób wprowadzić pomysły na rynek, może założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Jak do każdego wyzwania, tak i do tego trzeba się we właściwy sposób przygotować. Podstawą jest poznanie wszystkich ważnych kwestii, które wiążą się z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej.

jednoosobowa działalność gospodarcza

Jednoosobowa działalność gospodarcza – podstawowe informacje

  • Bezpłatna rejestracja firmy i możliwość załatwienia wszystkich formalności w ciągu jednego dnia.
  • Przedsiębiorca musi wypełnić wniosek CEIDG-1, w którym znajdą się wszystkie podstawowe informacje o prowadzonej działalności. Zostaną wysłane do wszystkich ważnych instytucji, w których firma ma zostać zarejestrowana.
  • W nazwie firmy powinno znaleźć się imię i nazwisko jej właściciela.
  • Konieczne jest określenie kodów PKD, zgodnych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
  • Firmie nadawany jest numer NIP orz REGON.
  • Opodatkowanie zwykle odbywa się na zasadach ogólnych. Rozliczając się na podstawie skali podatkowej płacisz podatek w wysokości 18% lub 32%, w zależności od dochodów, a w przypadku podatku liniowego 19%.
  • Nie jest wymagana pełna księgowość.
  • Można ubiegać się o dotacje unijne.

W jakich sytuacjach jednoosobowa działalność gospodarcza jest opłacalna?

Z finansowego punktu widzenia założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest bardzo opłacalne. Możesz obniżyć m.in. wysokość podatku dochodowego, jak i składek ZUS. W związku z tym, że zatrudniasz tylko sam siebie, wydatki związane z prowadzeniem firmy możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Tym samym zapłacisz niższy podatek dochodowy.

Wiele osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej także wtedy, gdy potrzebuje mieć elastyczne godziny pracy. W przypadku posiadania jednoosobowej firmy masz szansę ustalać cały grafik pod siebie. Możesz pracować ile chcesz i kiedy chcesz. Jednocześnie masz szansę na pełną samorealizację, wdrażanie innowacyjnych pomysłów, których nikt nie kwestionuje.

Popularność jednoosobowych firm w Polsce

W Polsce z roku na rok przybywa jednoosobowych działalności gospodarczych. W 2019 roku powstało ponad 309 tys. firm mających tę formę prawną. Z czego wynika ta popularność? Przede wszystkim z chęci samorealizacji i szukania sposobu na uzyskanie pełnej satysfakcji zawodowej, której nie daje praca na etacie.

Młodzi biznesmeni mają głowy pełne pomysłów i bardzo dużo odwagi do tego, aby wcielać nowe rozwiązania i proponować dotychczas nieznane innowacje. Elementem zachęcającym do założenia jednoosobowej firmy są również niskie koszty własne, co zapewnia możliwość jej bezproblemowego utrzymania i dalszego rozwijania. Wystarczy, że przedsiębiorca ma dostatecznie dobrą bazę klientów, a nie będzie miał problemów ani z opłacaniem ZUS-u, ani podatków.